Na co zwracać uwagę przy wyborze cieplarki laboratoryjnej?

Cieplarka laboratoryjna, czy też inkubator, to nieodzowne narzędzie w pracy wielu chemików, biologów, genetyków i innych naukowców oraz laborantów. Jej zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury wewnątrz komory, co pozwala uzyskać kontrolowane warunki do badań i testów. Jak działa cieplarka laboratoryjna i na co zwracać uwagę przy wyborze cieplarki? Podpowiadamy!

Jak działa cieplarka laboratoryjna?

Cieplarki to dość proste urządzenia laboratoryjne, wyposażone w zamykaną komorę, w której umieszcza się próbki, grzałkę wytwarzającą ciepło oraz termostat, monitorujący i regulujący temperaturę wedle potrzeb. Przeszklone drzwiczki inkubatora dają możliwość nieustannej obserwacji tego, co dzieje się wewnątrz. Dzięki cieplarkom laboratoryjnym można osiągać dokładne, wiarygodne i powtarzalne wyniki badań oraz eksperymentów.

Dodatkowe funkcjonalności cieplarki

Na rynku dostępne są urządzenia o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Niektóre oprócz funkcji grzania mają również funkcję chłodzenia. Jest ona bardzo przydatna, gdy w pomieszczeniu panuje umiarkowana lub wysoka temperatura, a materiał badawczy wymaga chłodu. Dodatkowe funkcjonalności cieplarki mogą obejmować zaawansowane systemy kontroli temperatury, możliwość ręcznego programowania, a także alarmy, które informują użytkowników o ewentualnych odchyleniach od pożądanych wartości.

Na co zwracać uwagę przy wyborze cieplarki?

Przed zakupem należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego dokładnie będzie służyła cieplarka laboratoryjna i jakie parametry ma posiadać. Urządzenie powinno być dopasowane do planowanych badań i eksperymentów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić oferowany zakres temperatur i porównać go z pożądanym. Istotna jest również dokładność i stabilność utrzymywania ustawionych parametrów. Jeżeli konieczne są dodatkowe funkcje, jak zdalne monitorowanie postępów czy programowalne tryby, warto upewnić się, czy dany model je posiada.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl