Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 199,00 zł.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opcje przeglądania

Cieplarki laboratoryjne – najważniejsze parametry oraz zasady działania

Chcąc prowadzić badania laboratoryjne, powinno się zaopatrzyć w odpowiedni i specjalistyczny sprzęt. Tylko dzięki temu możliwe będzie uzyskanie powtarzalnych, a przede wszystkim wiarygodnych wyników. Jednym z takich urządzeń są cieplarki. Inkubatory pozwalają na zminimalizowanie działania czynników zewnętrznych na próbki poddawane badaniom. Ponadto zapewniają im stałe warunki.

Inkubatory – jakie są zasady ich działania?

W laboratoriach i gabinetach można spotkać przede wszystkim cieplarki laboratoryjne, które są zbudowane z zamykanej komory hodowlanej. To w środku niej na specjalnych półkach umieszcza się próbki. Dzięki zastosowaniu przeszklonych drzwi możliwe jest zaś ciągłe obserwowanie procesów, które zachodzą w trakcie inkubowania.
Tradycyjne cieplarki laboratoryjne wykorzystywane są podczas prowadzenia badań w podwyższonej i ustalonej wcześniej temperaturze. Dlatego też między innymi znajdują one zastosowanie przy suszeniu oraz wygrzewaniu próbek.
Można także spotkać się z cieplarkami z chłodzeniem. Tego rodzaju urządzenia stosuje się nie tylko w przypadku badań, które prowadzone są w podwyższonej temperaturze, jak wyżej przedstawione cieplarki. Inkubatory z opcją chłodzenia wykorzystuje się także w sytuacji, gdy niezbędne jest prowadzenie procedur w niższej, niż panująca w otoczeniu, temperaturze.

Jakie są podstawowe parametry cieplarki?

Do podstawowych paramterów cieplarki laboratoryjnej zalicza się przede wszystkim dostępny zakres temperatury, ale również dokładność jej stabilizacji. W urządzeniach bez opcji chłodzenia możliwe jest osiągniecię i utrzymanie temperatury nawet do 100 stopni Celsjusza. Z kolei w przypadku cieplarki z chłodzeniem laboranci mogą regulować temperaturę o 0,1°C w przedziale między -5 a 70°C.
Inkubatory gwarantują precyzję w stabilizacji temperatury nawet na poziomie +/- 0,2°C. Dodatkowo zapewniają równomierny jej ozkład wewnętrz cieplarki laboratoryjnej.
Ważnym parametrem tego typu urządzenia jest również pojemność. Wynosi ona zazwyczaj od 30 do 200 litrów. Ponadto niezwykle istotnym elementem cieplarek jest tak zwany regulator PID. Gwarantuje on utrzymanie ustalnych wcześniej wartości na danym poziomie przez cały okres trwania procesu czy badań.
Każdy producent aparatury laboratoryjnej powinien posiadać w swojej ofercie różnego typu inkubatory do laboratoriów lub gabinetów. Różnią się one między sobą przede wszystkim pojemnością, zakresem temperatury czy też jakimiś dodatkowymi funkcjami. Na stronie cleanserve.pl znajdziesz wiele rodzajów tego typu urządzeń. Dzięki bogatej ofercie będziesz mógł dobrać produkt do realizowanych przez siebie i swoją firmę czy laboratorium procesów bądź też badań. Cieplarki znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży farmaceutycznej oraz spożywczej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl