Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Cena
-
od
do
Cieplarki laboratoryjne – najważniejsze parametry oraz zasady działania
Chcąc prowadzić badania laboratoryjne, powinno się zaopatrzyć w odpowiedni i specjalistyczny sprzęt. Tylko dzięki temu możliwe będzie uzyskanie powtarzalnych, a przede wszystkim wiarygodnych wyników. Jednym z takich urządzeń są cieplarki. Inkubatory pozwalają na zminimalizowanie działania czynników zewnętrznych na próbki poddawane badaniom. Ponadto zapewniają im stałe warunki.
Inkubatory – jakie są zasady ich działania?
W laboratoriach i gabinetach można spotkać przede wszystkim cieplarki laboratoryjne, które są zbudowane z zamykanej komory hodowlanej. To w środku niej na specjalnych półkach umieszcza się próbki. Dzięki zastosowaniu przeszklonych drzwi możliwe jest zaś ciągłe obserwowanie procesów, które zachodzą w trakcie inkubowania.
Tradycyjne cieplarki laboratoryjne wykorzystywane są podczas prowadzenia badań w podwyższonej i ustalonej wcześniej temperaturze. Dlatego też między innymi znajdują one zastosowanie przy suszeniu oraz wygrzewaniu próbek.
Można także spotkać się z cieplarkami z chłodzeniem. Tego rodzaju urządzenia stosuje się nie tylko w przypadku badań, które prowadzone są w podwyższonej temperaturze, jak wyżej przedstawione cieplarki. Inkubatory z opcją chłodzenia wykorzystuje się także w sytuacji, gdy niezbędne jest prowadzenie procedur w niższej, niż panująca w otoczeniu, temperaturze.
Jakie są podstawowe parametry cieplarki?
Do podstawowych paramterów cieplarki laboratoryjnej zalicza się przede wszystkim dostępny zakres temperatury, ale również dokładność jej stabilizacji. W urządzeniach bez opcji chłodzenia możliwe jest osiągniecię i utrzymanie temperatury nawet do 100 stopni Celsjusza. Z kolei w przypadku cieplarki z chłodzeniem laboranci mogą regulować temperaturę o 0,1°C w przedziale między -5 a 70°C.
Inkubatory gwarantują precyzję w stabilizacji temperatury nawet na poziomie +/- 0,2°C. Dodatkowo zapewniają równomierny jej ozkład wewnętrz cieplarki laboratoryjnej.
Ważnym parametrem tego typu urządzenia jest również pojemność. Wynosi ona zazwyczaj od 30 do 200 litrów. Ponadto niezwykle istotnym elementem cieplarek jest tak zwany regulator PID. Gwarantuje on utrzymanie ustalnych wcześniej wartości na danym poziomie przez cały okres trwania procesu czy badań.
Każdy producent aparatury laboratoryjnej powinien posiadać w swojej ofercie różnego typu inkubatory do laboratoriów lub gabinetów. Różnią się one między sobą przede wszystkim pojemnością, zakresem temperatury czy też jakimiś dodatkowymi funkcjami. Na stronie cleanserve.pl znajdziesz wiele rodzajów tego typu urządzeń. Dzięki bogatej ofercie będziesz mógł dobrać produkt do realizowanych przez siebie i swoją firmę czy laboratorium procesów bądź też badań. Cieplarki znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży farmaceutycznej oraz spożywczej.
Cieplarka laboratoryjna do testów wymazowych itp.
Poszukujesz cieplarki albo tzw. inkubatora do laboratorium? Na cleanserve.pl znajdziesz sprzęt najwyższej jakości. Precyzyjne i wysoce czułe urządzenia pozwolą na wykonanie szeregu testów i badań, inkubację ampułek nawet o bardzo małej pojemności oraz na mocowanie różnego typu sprzętu laboratoryjnego, jak np.:
- szalka Petriego
- niewielka probówka
- różnego typu mikropłytki
- itd.
Niewielka cieplarka to urządzenie zarówno praktyczne, pozwalające na zastosowanie go także poza laboratorium, jak i mobilne. Dzięki możliwości podłączania np. do gniazda zapalniczki w samochodzie cieplarka laboratoryjna mała stanie się Twoim towarzyszem podróży, a potrzebne preparaty w odpowiednich dla nich warunkach możesz w małych ilościach przewozić teraz zwykłym, osobowym samochodem. Dzięki temu urządzeniu nie potrzebujesz już specjalistycznego laboratorium, ale możesz urządzić jego wersję „mini” w biurze bądź w dowolnym innym miejscu. Jeżeli zatem nie potrzebujesz całego, odrębnego pomieszczenia do takich celów, to mała cieplarka jest właśnie dla Ciebie.
Cieplarka czy inkubator laboratoryjny?
Właściwie te nazwy są stosowane zamiennie. Chodzi po prostu o urządzenie generujące potrzebne do określonych celów ciepło. Podobnie jak w przypadku ludzkich i zwierzęcych wcześniaków, jajek na fermach, które „wylęgają się” sztucznie, tak w przypadku namnażania komórek czy też hodowli różnego typu mikroorganizmów w warunkach laboratoryjnych, przydają się właśnie małe inkubatory/cieplarki. To w tej kategorii znajdziesz te przeznaczone właśnie do działania w skali mikro. Mały inkubator laboratoryjny możesz zakupić w wersji z mniejszą, bądź z większą liczbą dołków, w zależności od potrzeb. Z jego pomocą zaopatrzysz się w sprzęt potrzebny w Twojej pracy, jak i w cieplarkę do domu, jeżeli chcesz właśnie poeksperymentować choćby jako amator. Takie inkubatory nie wymagają przecież najczęściej specjalnych warunków panujących w pomieszczeniu, zwłaszcza jako urządzenia mobilne, kompatybilne z gniazdami zapalniczek w samochodach osobowych, czy też stawiane po prostu w biurze. Możesz zatem śmiało poszerzyć o małą cieplarkę laboratoryjną swój „zestaw małego chemika”.
Uniwersalne, ale wyjątkowe cieplarki laboratoryjne
Takie inkubatory nie wymagają szczególnych warunków do ich przechowywania, wystarczy zatem temperatura pokojowa. Naturalnie konieczne jest dbanie o ich czystość i o to, żeby do wnętrza nie dostały się zanieczyszczenia, które mogą zaszkodzić procesom zachodzącym wewnątrz, stanowiącym cel i sens pracy cieplarki. Nawet duży inkubator z 35 dołkami nie wymaga powierzchni znacznie większej od standardowej kartki A4. Przeciętna cieplarka laboratoryjna dostępna na celanserve.pl jest urządzeniem elektronicznym, które odpowiednio skonfigurowane posiada liczne funkcje, takie jak np.: wbudowany zegar, równoległe uruchamianie dwóch różnych temperatur w obrębie jednej cieplarki, automatyczne włączanie oraz wyłączanie urządzenia itp.