Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 199,00 zł.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

ELISA (ang. enzyme-linked immunosorbent assay) – jest testem test immunoenzymatycznym lub immunoenzymosorpcyjnym. W badaniach biomedycznych, zarówno diagnostycznych, jak i naukowych jest jednym z najpowszechniej stosowanych testów. Metoda opiera się na wykryciu konkretnych białek w badanym materiale z użyciem przeciwciał poliklonalnych lub monoklonalnych skoniugowanych z odpowiednim enzymem. W naszej ofercie znajdują się testy ELISA do stwierdzania obecności takich alergenów, jak: Kokos, Łubin, Sezam, Musztarda, orzech Macadamia, orzech nerkowca, soja, orzech włoski, orzech ziemny, Orzech laskowy, Migdał, Pistacja, Jajko, Lizozym (badanie wina), Ovalbumin, BLG (betalactaglobulina), Skorupiak, Ryba, Orzech kokosowy.

Testy alergiczne metodą Elisa

AlerTox® ELISA

AlerTox® ELISA
AlerTox® ELISA

96 testów

AlerTox ® ELISA to ilościowy test immunosorpcyjny przeznaczony do ilościowego oznaczania alergenów w surowcach i produktach końcowych. 

Dostępność: duża ilość

Wysyłka w: 5 dni

poproś o ofertę

GlutenTox® ELISA

GlutenTox® ELISA
GlutenTox® ELISA

96 testów

GlutenTox ® ELISA Rapid G12 to ilościowy test immunoenzymatyczny (ELISA) przeznaczony do oznaczania immunotoksycznej frakcji glutenu w próbkach żywności.

Dostępność: duża ilość

Wysyłka w: 5 dni

poproś o ofertę

Lista 14 alergenów

Składniki żywności, które muszą być deklarowane jako alergeny w UE

1. Zboża zawierające gluten , a mianowicie: pszenica (np. pszenica orkisz i khorasan), żyto, jęczmień, owies lub ich odmiany hybrydowe oraz produkty pochodne, z wyjątkiem: a) na bazie pszenicy syropy glukozowe, w tym dekstrozę b) maltodekstryny na bazie pszenicy c) syropy glukozowe na bazie jęczmienia d) zboża wykorzystywane do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego

2. Skorupiaki i produkty pochodne

3. Jaja i produkty pochodne

4. Ryby i produkty w tym, z wyjątkiem: a) żelatyny rybiej stosowanej jako nośnik preparatów witaminowych lub karotenoidowych b) żelatyna rybia lub isinglass stosowane jako środek klarujący w piwie i winie

5. Orzeszki ziemne i produkty pochodne

6. Soja i produkty pochodne, z wyjątkiem: a) w pełni rafinowanego oleju i tłuszczu sojowego b) naturalnych mieszanych tokoferoli (E 306), naturalnych D-alfa-tokoferol, naturalny octan D-alfa-tokoferolu i naturalny bursztynian D-alfa-tokoferolu ze źródeł soi c) fitosterole i estry fitosteroli pochodzące z olejów roślinnych ze źródeł soi d) ester stanolu roślinnego wytworzony ze steroli oleju roślinnego ze źródeł soi

7. , mleko i produkty pochodne (w tym laktozy), z wyjątkiem: (a) serwatki stosowane do wytwarzania destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego b) laktitol

8. Orzechy , a mianowicie: migdały ( Amygdalus communis L.), orzechy laskowe ( Corylus avellana ), orzechy włoskie ( Juglans regia ), orzechy nerkowca ( Anacardium occidentale ), orzechy pekan ( Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch), Orzechy brazylijskie ( Bertholletia excelsa ), pistacje ( Pistacia vera ), orzechy makadamia lub orzechy Queensland ( Macadamia ternifolia ) oraz produkty pochodne, z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do wytwarzania destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego

9. Seler i produkty pochodne

10. Musztarda i ich produkty

11. Ziarna sezamu i produkty pochodne

12. Dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniu większym niż 10 mg/kg lub 10 mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO 2 , które należy obliczyć dla produktów proponowanych w postaci gotowej do spożycia lub w postaci odtworzonej zgodnie z zgodnie z instrukcjami producentów

13. Łubin i produkty pochodne

14. Mięczaki i produkty pochodne

 

 

Testy ELISA – do czego służą?

Obecne w żywności białka niektórych pokarmów wywołują we wrażliwych organizmach reakcję alergiczną. Często są to jedynie nieprzyjemne dolegliwości jak wysypka, kaszel czy łzawienie, natomiast w skrajnych przypadkach może ona doprowadzić do śmierci. Stąd produkty spożywcze muszą być poddawane odpowiednim badaniom, które mają za zadanie je wykryć i wykazać ich ilość. Najpopularniejszym tego rodzaju rozwiązaniem są testy ELISA. Mają wiele zalet – przede wszystkim dają szybkie i dokładne wyniki. Zachęcamy do zapoznania się z ich pełną ofertą, jaką przygotowaliśmy jako zespół cleanserve.pl.

Co to są testy ELISA?

Do przechowywania substancji na czas ich badania używane są paski wielodołkowe albo płytki do mikromiareczkowania, gdzie można umieścić 96 próbek. Metoda ich działania jest bardzo prosta. Białka alergenów są wykrywane przez przeciwciała i znakowane konkretnym enzymem. Dzięki odpowiedniej reakcji chemicznej zmieniają kolor na możliwy do odczytania w spektrofotometrze. Krzywa kalibracji pozwoli odczytać stężenie substancji alergicznej w sprawdzanych próbkach.

Przeprowadzanie testów ELISA na alergeny wymaga odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego. Poza wyposażeniem pracowni, na które powinny składać się pipety wielokanałowe, płuczka do mikropłytek czy czytnik absorbancji, niezbędni okażą się wykształceni i doświadczeni laboranci. Tylko wówczas dokładne wyniki badań będą możliwe do uzyskania nawet po czasie pół godziny od rozpoczęcia testowania.

Co warto podkreślić, wykorzystują je nie tylko prywatne zakłady przetwórstwa żywności. Krótki czas badania oraz możliwość sprawdzenia nawet do 96 próbek pod kątem jednego alergenu sprawiają, że sięgają po nie również państwowe instytucje kontrolne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, zdecydowaliśmy o zamieszczeniu ich na naszej stronie cleanserve.pl. Niestety, ale testy ELISA nie sprawdzą się w przypadku żywności wysoko przetworzonej i przeznaczone są do badania próbek niewielkich rozmiarów.

Testy ELISA na alergeny

Dwa podstawowe rodzaje testów ELISA, które wyróżniamy to bezpośrednie oraz pośrednie. Te pierwsze gwarantują szybsze uzyskanie wyników, aczkolwiek przy dokładnych badaniach korzysta się częściej z tego drugiego rodzaju. Sprawdzenie bezpośrednie wymaga oznakowania przeciwciał, co jest kosztowne, a także często niemożliwe do wykonania. Stąd większa popularność pośrednich testów ELISA.

Ich zastosowanie w firmach przetwarzających żywność to konieczność. Musi być realne potwierdzenie, że produkty wolne od alergenów w opinii przedsiębiorstwa, rzeczywiście nie mają takich substancji. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli w jednym zakładzie powstają różne wyroby i poszczególne składniki mają ze sobą styczność. Wówczas testy ELISA z oferty cleanserve.pl okażą się nieocenionym wsparciem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl