Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Producent
Cena
-
od
do
Szybkie testy paskowe AlerTox® sosuje się do wykrywania alergenów w szeroko rozumianym przemyśle spożywczym. Testy AlerTox® to najprostrze rozwiązanie służące do wykrywania alergenów. Ich zastosowanie nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedy z zakresu badań laboratoryjnych. Nie wymagają też zastosowania specjalistycznego sprzętu. Łatwe, szybkie i proste rozwiązanie dla gastronomii, produkcji i przetwarzaniu żywności, transporcie produktów spożywczych i procesach mycia i dezynfekcji.
Alergie pokarmowe są coraz powszechniejszym problemem, z którym mierzy się bardzo duża liczba osób. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, niezbędne jest regularne testowanie produktów spożywczych, a także powierzchni produkcyjnych na obecność alergenów. Na szczęście w obecnych czasach istnieją rozwiązania, które umożliwiają szybkie i skuteczne monitorowanie, czy w danej żywności nie znalazły się niepożądane substancje. Jednym z takich rozwiązań są szybkie testy paskowe. Dzięki nim w prosty sposób można uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Szybkie testy paskowe – co to jest i jak działa?
Podczas pracy na linii produkcyjnej wysokie tempo działania i niezawodność mają ogromne znaczenie. Szybkie testy paskowe to niewielkie akcesoria, które mogą być wykorzystywane przez każdego pracownika, niezależnie od jego stanowiska, wiedzy i kompetencji naukowych. Bazują na reakcji chemicznej pomiędzy alergenem a substancją chemiczną obecną na teście. W zależności od rodzaju reagują z różnymi alergenami. Instrukcja użycia jest przejrzysta i intuicyjna, a odczytanie wyniku bezproblemowe. W przypadku obecności niepożądanego czynnika na teście pojawiają się dwie linie. Z kolei pojedyncza linia oznacza wynik negatywny.
Szybkie testy paskowe nie bez powodu noszą tę nazwę. Wynik badania przeprowadzonego z ich pomocą jest możliwy do odczytania już po 10 minutach. Dzięki temu praca przy produkcji bądź przetwarzaniu żywności nie jest wstrzymywana na długi czas i nie powstają opóźnienia. Testy posiadają stosowne certyfikaty i oznaczenia, co oznacza, że spełniają wszystkie niezbędne wymogi i normy jakości. Są nie tylko proste i wygodne w użyciu, ale równie niezawodne.
Zastosowanie szybkich testów paskowych
Narzędzie to przydaje się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z żywnością. Najczęściej są to hale produkcyjne, jednak nie tylko. Szybkie testy paskowe do wykrywania alergenów mogą być nieocenione również w restauracjach, barach, cukierniach, piekarniach oraz większych i mniejszych placówkach handlowych. Dzięki niewielkim wymiarom ich przechowywanie nie sprawia trudności. Są lekkie i poręczne, dzięki czemu mogą być obecne wszędzie tam, gdzie ich zastosowanie jest potrzebne.
Testy paskowe mogą służyć do wykrywania alergenów w produktach spożywczych, ale nie tylko. Doskonale nadają się także do sprawdzania czystości obszarów roboczych i monitorowania procesu czyszczenia oraz dezynfekcji. Podobnie jak testy białkowe dają możliwość upewnienia się, że dana powierzchnia jest czysta i bezpieczna. Akcesoria wyróżnia wysoka czułość i brak reakcji krzyżowych. Oznacza to, że każdy otrzymany wynik jest wiarygodny. Zastosowanie szybkich testów paskowych jest nieodzownym elementem kontroli jakości żywności.
Jakie alergeny wykrywają szybkie testy paskowe?
W regulacjach stworzonych przez Unię Europejską można znaleźć listę 14 alergenów, których obecność musi być oznaczana, ponieważ kontakt z nimi może narazić konsumentów na niebezpieczeństwo. Znajdują się na niej:
- mleko,
- zboża zawierające gluten,
- skorupiaki,
- ryby,
- mięczaki
- różnego rodzaju orzechy,
- orzeszki ziemne,
- jaja,
- soja,
- seler,
- musztarda,
- sezam,
- łubin,
- dwutlenek siarki i siarczyny.
W przypadku wielu z tych komponentów konieczne jest również oznaczanie obecności ich produktów pochodnych. Ich występowanie może wiązać się z dużym ryzykiem, dlatego tak istotne jest ich sprawne wykrywanie w produktach spożywczych. Szybkie testy paskowe to umożliwiają. Są przy tym wygodne i bezproblemowe w użyciu.
Szybkie testy paskowe – cenne dla producentów oraz konsumentów
Akcesoria do wykrywania alergenów pokarmowych stanowią ważne i cenne narzędzie w dzisiejszym świecie, gdzie świadomość na temat alergii jest coraz większa. Ich szybkość, łatwość użycia i precyzja sprawiają, że są niezastąpione w procesie kontroli jakości żywności. Dla konsumentów oznaczają pewność, że spożywane przez nich produkty są bezpieczne, a ryzyko, że zawierają niebezpieczne dla nich substancje, jest ograniczone do minimum. Natomiast dla producentów stanowią skuteczne narzędzie, pomagające zapobiegać potencjalnym zagrożeniom zdrowotnym, a co za tym idzie – uniknąć potencjalnych konsekwencji związanych z wypuszczeniem zanieczyszczonej partii produktów.
W dobie rosnącej świadomości na temat zdrowego odżywiania i coraz częstszego diagnozowania alergii pokarmowych szybkie testy paskowe są nieocenione. Pomagają zapewniać bezpieczeństwo na każdym etapie produkcji.
Lista 14 alergenów
Składniki żywności, które muszą być deklarowane jako alergeny w UE
1. Zboża zawierające gluten , a mianowicie: pszenica (np. pszenica orkisz i khorasan), żyto, jęczmień, owies lub ich odmiany hybrydowe oraz produkty pochodne, z wyjątkiem: a) na bazie pszenicy syropy glukozowe, w tym dekstrozę b) maltodekstryny na bazie pszenicy c) syropy glukozowe na bazie jęczmienia d) zboża wykorzystywane do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego
2. Skorupiaki i produkty pochodne
3. Jaja i produkty pochodne
4. Ryby i produkty w tym, z wyjątkiem: a) żelatyny rybiej stosowanej jako nośnik preparatów witaminowych lub karotenoidowych b) żelatyna rybia lub isinglass stosowane jako środek klarujący w piwie i winie
5. Orzeszki ziemne i produkty pochodne
6. Soja i produkty pochodne, z wyjątkiem: a) w pełni rafinowanego oleju i tłuszczu sojowego b) naturalnych mieszanych tokoferoli (E 306), naturalnych D-alfa-tokoferol, naturalny octan D-alfa-tokoferolu i naturalny bursztynian D-alfa-tokoferolu ze źródeł soi c) fitosterole i estry fitosteroli pochodzące z olejów roślinnych ze źródeł soi d) ester stanolu roślinnego wytworzony ze steroli oleju roślinnego ze źródeł soi
7. , mleko i produkty pochodne (w tym laktozy), z wyjątkiem: (a) serwatki stosowane do wytwarzania destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego b) laktitol
8. Orzechy , a mianowicie: migdały ( Amygdalus communis L.), orzechy laskowe ( Corylus avellana ), orzechy włoskie ( Juglans regia ), orzechy nerkowca ( Anacardium occidentale ), orzechy pekan ( Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch), Orzechy brazylijskie ( Bertholletia excelsa ), pistacje ( Pistacia vera ), orzechy makadamia lub orzechy Queensland ( Macadamia ternifolia ) oraz produkty pochodne, z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do wytwarzania destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego
9. Seler i produkty pochodne
10. Musztarda i ich produkty
11. Ziarna sezamu i produkty pochodne
12. Dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniu większym niż 10 mg/kg lub 10 mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO 2 , które należy obliczyć dla produktów proponowanych w postaci gotowej do spożycia lub w postaci odtworzonej zgodnie z zgodnie z instrukcjami producentów
13. Łubin i produkty pochodne
14. Mięczaki i produkty pochodne