Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 199,00 zł.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Co to jest test ATP?

Test ATP to proces szybkiego pomiaru aktywnie rosnących mikroorganizmów poprzez wykrywanie trifosforanu adenozyny, czyli ATP.

ATP jest cząsteczką znajdującą się w żywych komórkach i wokół nich i jako taka daje bezpośrednią miarę biologicznego stężenia i zdrowia. ATP określa się ilościowo, mierząc światło wytwarzane w reakcji z naturalnie występującym enzymem świetlika lucyferazą za pomocą luminometru. Ilość wytworzonego światła jest wprost proporcjonalna do ilości ATP obecnego w próbce.

Testy ATP można wykorzystać do:

- Sterowania reaktorami do biologicznego oczyszczania
- Informacji po programach dozowania biocydów
- Określania czystości wody pitnej
- Zarządzania procesami fermentacji
- Oceny aktywność gleby Określić rodzaj procesu korozji / osadzania
- Badania sprzętu lub produktów sanitarnych

Testy pierwszej i testowanie drugiej generacji.

Testy ATP pierwszej generacji wywodzą się z zastosowań monitorowania higieny, w których próbki są stosunkowo wolne od zakłóceń. Testy drugiej generacji są specjalnie zaprojektowane do zastosowań związanych z wodą, ściekami i przemysłem, gdzie w większości próbki zawierają różne składniki, które mogą zakłócać test ATP.

Jak mierzy się ATP?

ATP jest cząsteczką znajdującą się tylko w żywych komórkach i wokół nich i jako taka daje bezpośrednią miarę biologicznego stężenia i zdrowia. ATP określa się ilościowo, mierząc światło wytwarzane w reakcji z naturalnie występującym enzymem świetlika lucyferazą za pomocą luminometru. Ilość wytworzonego światła jest wprost proporcjonalna do ilości energii biologicznej obecnej w próbce. W próbce wody zawierającej mikroorganizmy występują dwa rodzaje ATP: ATP wewnątrzkomórkowe – ATP zawarte w żywych komórkach biologicznych. ATP zewnątrzkomórkowe – ATP zlokalizowane poza komórkami biologicznymi, które zostało uwolnione z martwych lub naznaczonych organizmów. Dokładny pomiar tych dwóch rodzajów ATP ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania pomiarów opartych na ATP. Możliwość dokładnego pomiaru tych różnych rodzajów ATP daje możliwość oceny zdrowia i aktywności biologicznej, a następnie kontrolowania procesów związanych z wodą i ściekami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl