Co to jest test ATP?

Test ATP to proces szybkiego pomiaru aktywnie rosnących mikroorganizmów poprzez wykrywanie trifosforanu adenozyny, czyli ATP.

ATP jest cząsteczką znajdującą się w żywych komórkach i wokół nich i jako taka daje bezpośrednią miarę biologicznego stężenia i zdrowia. ATP określa się ilościowo, mierząc światło wytwarzane w reakcji z naturalnie występującym enzymem świetlika lucyferazą za pomocą luminometru. Ilość wytworzonego światła jest wprost proporcjonalna do ilości ATP obecnego w próbce.

Testy ATP można wykorzystać do:

- Sterowania reaktorami do biologicznego oczyszczania
- Informacji po programach dozowania biocydów
- Określania czystości wody pitnej
- Zarządzania procesami fermentacji
- Oceny aktywność gleby Określić rodzaj procesu korozji / osadzania
- Badania sprzętu lub produktów sanitarnych

Testy pierwszej i testowanie drugiej generacji.

Testy ATP pierwszej generacji wywodzą się z zastosowań monitorowania higieny, w których próbki są stosunkowo wolne od zakłóceń. Testy drugiej generacji są specjalnie zaprojektowane do zastosowań związanych z wodą, ściekami i przemysłem, gdzie w większości próbki zawierają różne składniki, które mogą zakłócać test ATP.

Jak mierzy się ATP?

ATP jest cząsteczką znajdującą się tylko w żywych komórkach i wokół nich i jako taka daje bezpośrednią miarę biologicznego stężenia i zdrowia. ATP określa się ilościowo, mierząc światło wytwarzane w reakcji z naturalnie występującym enzymem świetlika lucyferazą za pomocą luminometru. Ilość wytworzonego światła jest wprost proporcjonalna do ilości energii biologicznej obecnej w próbce. W próbce wody zawierającej mikroorganizmy występują dwa rodzaje ATP: ATP wewnątrzkomórkowe – ATP zawarte w żywych komórkach biologicznych. ATP zewnątrzkomórkowe – ATP zlokalizowane poza komórkami biologicznymi, które zostało uwolnione z martwych lub naznaczonych organizmów. Dokładny pomiar tych dwóch rodzajów ATP ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania pomiarów opartych na ATP. Możliwość dokładnego pomiaru tych różnych rodzajów ATP daje możliwość oceny zdrowia i aktywności biologicznej, a następnie kontrolowania procesów związanych z wodą i ściekami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl