Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Płytka odciskowa X-SA Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus)
Opis
Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) tworzy kolonie gładkie w kolorze niebieskim w kształcie soczewek. * Koagulazo-ujemne Stapylococcus tworzą kolonie mniejsze białe lub niebieskie. * Bacillus sp. Mogą tworzyć jasno niebieskie i płaskie kolonie bez glazury. Enterotoksyna Gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), odporna na ogrzewanie, może nie zostać rozłożona nie tylko w czasie gotowania, ale nawet pieczenia produktów uprzednio zakażonych. Przyczyną zatruć gronkowcowych mogą być różne produkty spożywcze takie jak: wędliny, potrawy mięsne, sałatki, ciastka, mleko i przetwory mleczne, kremy, chałwy, lody. Te ostatnie są dość częstą przyczyną zatruć wtedy, gdy mieszanka przeznaczona do zamrożenia nie została natychmiast schłodzona po pasteryzacji lub gdy rozmrożone lody zostały powtórnie zamrożone. Enterotoksyna obecna w produkcie spożywczym nie zmienia zwykle smaku ani zapachu tego produktu. Nie powoduje także bombażu konserw, ponieważ gronkowce nie wytwarzają gazu. Do głównych typów żywności obarczonych szczególnym ryzykiem enterointoksykacji gronkowcowej należą: żywność narażona na rekontaminację, poddawana obróbce termicznej. Duże ryzyko charakteryzuje produkty, które są przetwarzane przy użyciu promieniowania jonizacyjnego, przez stosowanie wysokich ciśnień i nowych technologii, ze względu na brak mikroflory konkurencyjnej. Przykładem takiej żywności może być: gotowane mięso w plastrach, ciastka z kremem, produkty w puszkach. Z powodu powszechnego występowania w przyrodzie, w tym jako mikroorganizm „towarzyszący” bydłu należy kontrolować jego obecność w przemyśle mleczarskim. Gronkowiec złocisty MRSA jest uznawany za gronkowiec szpitalny, tzn. nie występuje powszechnie wśród ludzi, a właśnie w szpitalach. Często dochodzi do zakażeń podczas zabiegów.
Termin ważności: 6 miesięcy.
Przechowywać w temp. 4-10 st.C.
Food Stamp / Clean Stamp – płytki odciskowe typu Rodac do kontroli mikrobiologicznej – opis metody food stamp clean stamp cleanserve Food Stamp Rodac (Replicate Organism Detection and Counting)
RODAC CONTACT TEST, płytki są proste w obsłudze. Metoda bardzo pomocna w sprawdzeniu krytycznych punktów kontrolnych (CCP) w ramach systemu HACCP i higieny mikrobiologicznej powierzchni. Food Stamp przeznaczone są do kontroli higieny w kierunku żywych bakterii w żywności i obszarach roboczych. Jest to prosta w obsłudze metoda bakteriologiczna, które wskazuje obecność konkretnych bakterii.Test może być łatwo przeprowadzony, bez specjalnego sprzętu lub wiedzy. Metoda Food Stamp jest łatwa do odczytania. Obecność bakterii ujawnia się poprzez zabarwienie płytki.
Praktyczne zalety w porównaniu z metodą wymazową:
– Żadne specjalne przyrządy i wyposażenie nie są wymagane.
– Oszczędność czasu potrzebnego na badanie.
– Proste i łatwe badanie prowadzi do wiarygodnych wyników.
– solidne mocowanie podkładu zapobiega jego wypadaniu
– Przenośny inkubator: IncuBox który został specjalnie zaprojektowany dla płytek żywnościowych (do 30 płytek).
– Szerokie menu – dostępne dla różnych bakterii na 11 różnych płytkach.
Płytki przeznaczone do kontroli: Produktów spożywczych, tusz, nadaje się również do badania dłoni i palców osób pracujących w zakładach produkcyjnych. stołów kuchennych i urządzeń (takich jak deski do krojenia, podkładki, noże), inne powierzchnie.
Instrukcja:
Pieczęć (płytka) odciskowa z gotowym preparatem, wystającym nieco powyżej krawędzi specjalnego naczynia Petriego 10 cm2.
1. Po zdjęciu pokrywki z Food Stamp wystarczy delikatnie naciśnij środkiem na powierzchnię próbki. Powierzchnia preparatu jest wystarczająco elastyczna, aby można było mocno docisnąć ją do próbki.
2. Naciskać można na różne części próbki (powierzchni, ścian, itp.).
3. Po zebraniu próbki zakładamy pokrywkę.
4. Inkubować zgodnie z instrukcją.
Preparat nie nadaje się do testowania: Materiałów ciekłych, materiałów o szorstkiej powierzchni, materiałów o dużej zawartości tłuszczu lub oleju.